Schowek Twój schowek jest pusty
Strona główna » Okiem eksperta » Paliwa płynne

Dodatkowe opcje przeglądania

Kontakt

 • Up-Grade-Mc
  Marcin Chmieliński
  ul. Paderewskiego 13A
  58-150 Strzegom
  NIP: 884-229-26-39

 • E-mail:sklep("at")upgrade24.pl
 • Telefon74 649-39-41
  504-032-547
 • Fax74 649-39-41
 • Gadu Gadu2310510
 • Godziny działania sklepuCodziennie 10.00 - 18.00, w soboty 10.00 - 14.00

Zmiana języka

PolskiAngielski

Producenci

DIGIFawagINSERTINSOFTPOSNET

Systemy płatności

 • Przelewy24
 • iMoje

Chmura tagów

Paliwa płynne

1. Czy dostawcy infrastruktury są już przygotowani na wymianę kas fiskalnych?


Kasy czy drukarki fiskalne to element infrastruktury i sama kwestia zdalnej komunikacji z urządzeniami fiskalnymi za pośrednictwem internetu nie jest nowością w świecie fiskalnym. Kasy i drukarki fiskalne od dawna posiadają takie możliwości i z powodzeniem są one wykorzystywane przez użytkowników w punktach handlowych.

Nowością w „erze online” jest fakt, że kasa będzie cyklicznie łączyć się z Repozytorium przez internet. Generalnie sprowadzi się to do ustawienia w kasie parametrów komunikacji, portów TCP/IP oraz odpowiedniego uwzględniania ich w posiadanej infrastrukturze sieciowej. Wszystko po to aby kasa miała dostęp do internetu a tym samym do Repozytorium. Po połączeniu kasy online z internetem reszta procesu dzieje się już w kasie automatycznie. Urządzenie wie z jakim adresem ma się skomunikować, w jakim terminie i jakie dane wysyłać. Rozporządzenie wprowadza pewne zmiany w zakresie funkcjonalności urządzeń i rejestracji na nich sprzedaży, co wpływa na sposób komunikacji z kasą lub drukarką online a programem sprzedażowym. Integracja i nowe warunki kryteriów budowy urządzeń online to także wyzwanie we współpracy producentów kas z firmami programistycznymi. Posnet starał się zminimalizować konieczne i niezbędne zmiany w protokołach komunikacyjnych, tak aby integracja z programami była jak najprostsza i pozwalała optymalnie i szybko przeprowadzić taką integrację. Warto wspomnieć, że zmiany w przypadku kas są minimalne, bowiem komunikacja sprowadza się najczęściej do odczytywania danych sprzedażowych. Mówiąc o drukarkach fiskalnych, szczególnie pod kątem stacji paliw, zmiany w protokole komunikacyjnym są większe. Wymagana jest weryfikacja sposobu obsługi i komunikacji z drukarką w programach sprzedażowo – magazynowych bowiem to one wysyłają dane sprzedażowe, które finalnie generują paragon lub fakturę na urządzeniu. Zakres prac, które mają uruchomić „erę online’u” i stopień ich ukończenia może sugerować, że infrastruktura będzie gotowa na czas. Testy aplikacji już trwają i są na bieżąco usprawnianie. Prace w Głównym Urzędzie Miar (gdzie składane są są wnioski homologacyjne przez producentów o przeprowadzenie badań kasy na zgodność z aktualnym rozporządzeniem) przebiegają planowo i są na tyle zaawansowane, że wejście w życie „online’u” prawdopodobnie odbędzie się w terminie. Ustawodawca przezornie zadbał także o możliwość reakcji na ewentualne opóźnienia i w ustawie zawarł zapis dający Ministerstwu Finansów możliwość przesunięcia terminu obowiązkowej instalacji kas online dla wskazanych grup.

 


2. Czy jest możliwość przerobienia obecnie posiadanej kasy fiskalnej na online?


Podnosząc temat modyfikacji kasy na kasę online’ową warto zwrócić uwagę na czas i koszty, czyli opłacalność takiej operacji. Urządzenia, które zawierają obietnicę producenta zakładającą dostosowanie do online’u, to urządzenia nieposiadające „homologacji GUM” w rozumieniu nowego rozporządzenia dot. kas online. Jest to koniecvzne aby w ogóle mówić o kasie online-owej. Aby urządzenie fiskalne spełniało prawnie nowe warunki musi przejść szereg procesów technologicznych, w tym najważniejszy - wymianę pamięci fiskalnej.

Pierwszym krokiem ku modernizacji jest ustalenie wizyty w Urzędzie Skarbowym na odczyt pamięci fiskalnej. Bez tego nie będzie można przerobić jej na nową. To wiąże się z czasem oczekiwania na wolny termin oraz opłatą za odczyt. Kolejnym krokiem jest dostarczenie urządzenia fiskalnego do producenta, który ją dostosuje. Dokona zmian technicznych, programowych i sprzętowych. Wyprodukuje całkowicie nowe urządzenie z wykorzystaniem elementów starego. Jest jeszcze jedna istotna kwestia w przypadku modernizacji. Aby takowa była zgodna z prawem urządzenie należy odkupić od klienta, następnie zmodernizować i je odsprzedać. Modernizacja i dostosowanie do online jest czasochłonne i niesie za sobą koszty. Ten proces nie trawa kilka godzin, może zająć od kilku do kilkunastu dni łącznie. Podczas tego przestoju podatnik fizycznie nie posiada urządzenia na którym może rejestrować sprzedaż, zatem w okresie modernizacji należy zamknąć biznes lub zastosować kasę zastępczą jeśli takową się posiada.

Zastanawiając się nad opisaną powyżej opcją, należy podjąć decyzję której skutki będą odczuwalne w przyszłości, bowiem z tym urządzeniem klient będzie pracował minimum pięć lat. Wybierając modernizację otrzymasz „używany” produkt który posiada także nowe podzespoły. Opisane zmiany są bardzo ważne pod względem serwisowania urządzenia, ponieważ będą one zużywać się nierównomiernie. Warto zainteresować się warunkami gwarancji które będą obowiązywać, w przypadku gdy część podzespołów jest nowa. Powyższych problemów nie ma z kasą online, która od razu jest dostosowana i obowiązuje na nią pełna roczna gwarancja. Dodatkowo, posiadając kasę online, nie trzeba przerywać działalności firmy, oraz zyskuje się czas na wdrożenie i szkolenia w trybie niefiskalnym ponieważ kasy online posiadać będą nowe funkcjonalności, których należy się nauczyć. Reasumując, podejmując decyzje o modernizacji warto dokładnie przemyśleć opłacalność modyfikacji aby mieć pełną świadomość kosztów i długości jej trwania oraz tego co w niej jest zawarte. Krótko mówiąc rzetelnie i skrupulatnie przeanalizować opłacalność przedsięwzięcia.


3. Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa danych? W jaki sposób kasy są zabezpieczone przed włamaniami hakerskimi?


Zdalna komunikacja kasy przez internet to nie nowość wprowadzana rozporządzeniem online. Urządzenia fiskalne podłączone do internetu od dawna funkcjonują. Jest nim przykładowo kasa Revo. Firmy które korzystają z kas podłączonych do internetu są zabezpieczane przed możliwością pobrania danych sprzedażowych z zewnątrz. Taka ochrona jest i będzie prowadzona w firmach, a posiadanie kasy online nie wprowadzi w tym zakresie znaczących różnic. Nowość „online’u” to komunikacja urządzenia z Repozytorium, czyli Ministerstwem Finansów. Nazwę online zatem należy łączyć ze wspomnianą funkcją. Kasy online będą się łączyć za pomocą internetu ale tylko z serwerami MF. Kasa łącząc się z Repozytorium ma szereg zabezpieczeń, a przesył danych jest uwierzytelniany certyfikatami. Każdorazowa sesja, każde połączenie, jest uwierzytelniane a następnie szyfrowane zarówno ze strony kasy jak i ze strony Repozytorium. Urządzenie komunikuje się z dokładnie sprecyzowanymi parametrami i tylko po potwierdzeniu zabezpieczeń i autoryzacji prześle danych. Dopiero po uzyskaniu obustronnej zgodności urządzenie dokona transferu. Poziom zabezpieczeń w tej komunikacji jest wysoki co optymalnie i pewnie ją zabezpiecza.


4. Proces wdrożenia nowych kas będzie dużym wyzwaniem, także dla administracji jak i samych przedsiębiorców? W dodatku generującym koszty. Czy nie spowoduje to opóźnień?


Weryfikacja wszelkich kwestii sprzętowych, technologicznych i innych już trwa. Analizy te są prowadzone przez wszystkie zainteresowane grupy: producentów, dostawców, użytkowników. Mając świadomość bliskiego terminu prace są zintensyfikowane. Także GUM który wydaje decyzje homologacyjne działa skrupulatnie, sprawnie i terminowo. Obie strony, (producenci i GUM) współpracują ze sobą bardzo wydajnie i szybko bowiem obydwu podmiotom zależy na dotrzymaniu terminu. Należy także pamiętać o użytkownikach, u których trwają prace dodatkowe mające na celu określenie zakresu pracy urządzenia a także czasu jaki jest potrzebny do pełnej transformacji stanowisk sprzedażowych. Także firmy dostarczające oprogramowanie wdrażane są w zakres zmian i ich poziom. Wszyscy interesanci mają świadomość rangi przedsięwzięcia i wyznaczonych odgórnie terminów. Każda z grup wywiązuje się ze swoich obowiązków. Daje to przekonanie, że termin zostanie dotrzymany aczkolwiek są sytuacje losowe które mogą wystąpić.

Autor:
Grzegorz Wdowiński
Źródło: https://www.posnet.com.pl/okiem-eksperta/post/106/paliwa-plynne/page/1/all/desc/category/0/


 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje
Brak produktów ...

 • DIGI
 • Fawag
 • INSERT
 • INSOFT
 • POSNET
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu